۱۰ ویژگی برتر نرم افزار مدیریت ساخت و ساز

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، نرم افزار مدیریت ساخت و ساز انقلابی در روند ساخت و ساز حرفه ای ایجاد کرده و نه تنها سبب افزایش بهره وری حاصل از کارآمدی شده بلکه فعالیت های حرفه ای شرکت ها و موسسات بازرگانی را رقابتی تر کرده است. مسئولیت های مختلفی که پیش از این توسط مدیر پروژه، مهندس طراح و معمار پروژه صورت می گرفت، اکنون با استفاده از برنامه های بسیار پیچیده انجام می شود. گمانه زنی ها حاکی از آن است که بخش اعظمی از پیمانکاران برای برآورد هزینه ها، حسابداری، مدیریت پروژه، برنامه ریزی و طراحی با استفاده از رایانه، از نرم افزارهای ساختمانی استفاده کنند. همین امر سبب شده است تعداد زیادی از این نرم افزارها در اختیار بخش ساخت و ساز قرار گیرد. این در حالی است که تعدد آن ها انتخاب نمونه ای متناسب با نیاز متخصصان را دشوار کرده است.

حسابداری

میزان هزینه مصرفی یک پروژه ساخت و ساز باید به طور دقیق مورد نظارت قرار گیرد و چنین نرم افزارهایی باید قابلیت ادغام و مبادله داده های حسابداری با دیگر انواع نرم افزارهای حسابداری بازرگانی را داشته باشند. چنین نرم افزاری باید نظارت بر تعداد پروژه های کوچک تا صدها پروژه بزرگ که به طور هم زمان انجام می شوند را برای مدیران آسان کند.

هم چنین یک برنامه حسابداری ساخت و ساز باید بتواند به طور خودکار عملکردهایی نظیر حساب های دریافتی، حقوق و دستمزدها و ورودی های سفارش کار را بر اساس نیاز مشتری و کار انجام دهد.

هزینه شغلی

هر نرم افزار مدیریت ساخت و ساز باید بتواند نرخ استاندارد برای انواع خدمات ساختمانی مختلف ارائه شده توسط شرکت و میزان هزینه برای کارفرما و کارمند، مدیر تولید و سوپروایزر  را تعیین کند.

بخوانید!  گواهینامه مدیریت پروژه

هم چنین باید از قابلیت ردیابی هزینه ها در طول زمان و مدیریت جدول زمانبندی پروژه برخوردار بوده و داده های عملی در جهت بالا بردن بهره وری و سفارشات خرید را تولید کند.

مدیریت خدمات

آن چه که شما نیاز دارید، نرم افزاری است که قادر به مدیریت و ارسال دستورالعمل های کاری، ساخت برنامه، تخصیص صحیح دارایی و تجهیزات ساختمانی، مدیریت کارفرماها و مدیریت منایع انسانی به صورت موثر باشد.

نرم افزارهای پیش رفته تر امکان ارسال از طریق تکنولوژی GPS داشته و این امکان را برای ارسال کنندگان فراهم می کنند که کارهای خود را به نزدیک ترین تکنسین ارسال کنند. انجام این کار می تواند باعث بهبود بخشیدن بهره وری تکنسین ها نیز شود.

مدیریت پروژه

در بسیاری موارد سوپروایزرها، توانایی رسیدگی به تمام جزئیات در چرخه تحویل پروژه ساخت و ساز را ندارند. حتی یک تیم مدیریت هم ممکن است در برنامه ریزی منابع، جمع آوری تیم در جهت همکاری، پیگیری در میزان پیشرفت پروژه، مدیریت و یکپارچه سازی درخواست های جدید مشتریان، تغییر در برنامه ریزی زمانی به دلیل ایجاد تغییر در مهلت پایانی تحویل پروژه و پیگیری هر مسئله ای دچار مشکل شوند.

یک نرم افزار مدیریت ساخت و ساز خوب، بسیاری از فعالیت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد و هم چنین سایر موارد مانند مدیریت منابع در طول چندین پروژه، توسعه دادن و بروزرسانی کردن برنامه های پروژه و اطمینان از سودآوری آن را به صورت خودکار انجام می دهد.

برنامه ریزی شغلی

برنامه ریزی شغلی که با نام اتوماسیون کاری نیز شناخته می شود، در یک نرم افزار مدیریت ساخت و ساز خوب وجود داشته و به برنامه ریزی به شکل صحیح، اختصاص تجهیزات یا کارگران ماهر برای چندین پروژه، ایجاد تعادل کاری در پاسخ به تاخیرهای غیر قابل پیش بینی مانند تغییرات آب و هوایی، ورودی مشتری ها، چالش های کاری و غیره کمک می کند.

بخوانید!  مدیریت بحران چیست؟

هم چنین یک نرم افزار مناسب باید قادر به ترسیم جدول زمانبندی پروژه، تخصیص نیرو و منابع انسانی، پیش بینی وابستگی های لازم بین نیروی کار و تجهیزات و یادآوری نکات لازم برای پیمانکاران فرعی و سایر کارمندان بوده و این برنامه را بر اساس پیشرفت پروژه در فاکتورهای خارجی تنظیم کند.

گزارش

یک نرم افزار مناسب باید امکان کنترل بر روی داده های پروژه، تهیه گزارش های تجزیه و تحلیل برای تقویت تصمیم گیری، جمع آوری و خلاصه نویسی داده ها و تهیه گزارش های مختلف داده ها از هزینه های خدماتی گرفته تا سرویس های معماری را فراهم کند.

نرم افزار گزارش پروژه باید در زمان مشخص داده های واقعی ارائه داده و به طور خودکار دریافت گزارش برای تمامی پرسنل را برنامه ریزی کند. هم چنین اجازه انتقال به یک نرم افزار سوم مانند اکسل را داده و به مدیران در جهت ارزیابی وضعیت پروژه و شناسایی مناطق پر ریسک، عملکرد و یا عقب افتادن برنامه کمک کند. این گزارش باید به گونه ای باشد که فهم آن آسان بوده و تمام اعضای تیم امکان استفاده از آن را داشته باشند.

مدیریت اسناد

منابع شرکت های فعال در حوزه ساخت و ساز بسیار زیاد و پیچیده تر از سایر کسب و کارها بوده و شامل تجهیزات، حمل و نقل، مصالح ساختمانی و تکنولوژی می باشد. عملکرد یک نرم افزار مدیریت دارایی خوب باید به گونه ای باشد که نامه های دستی را حذف کرده، گزارش موجودی را سریع انجام دهد و در پیدا کردن موجودی های گمشده سریع عمل کند. هم چنین باید از توانایی ردیابی دارایی های شغلی برخوردار بوده و به مدیران در توزیع تجهیزات و منابع موثر بر اساس داده های موجود کمک کند.

بدون دسترسی به این قابلیت، ممکن است بنا بر عدم آگاهی از محدودیت های موجودی و تجهیزات، مدت زمان زیادی را صرف انجام پروژه های متعدد کنید تا به طور موثر انتظارات مشتری را تکمیل با برآورده کنید.

بخوانید!  اشتباهات رایج در برآورد هزینه پروژه

مدیریت تجهیزات

این قسمت نه تنها شامل تخصیص تمامی تجهیزات موجود در طول پروژه های مختلف به شکل موثر و کارآمد می باشد، بلکه می تواند در شناسایی تجهیزاتی که نیاز به تعمیر و نگهداری داشته و هم چنین نمونه های کاربردی که آماده استفاده در محل کار هستند نیز کمک کند.

یک نرم افزار مدیریت تجهیزات خوب در کنار یک برنامه جامع مدیریت ساخت و ساز می تواند فرآیندها و برنامه های تعمیر و نگهداری را آسان کرده و عملکرد پایدار در محل کار را تضمین کند و با اطمینان از این که تمامی تجهیزات و دارایی های ساخت و ساز می توانند نیاز مشتری را براورده کنند، از عملکردی مداوم اطمینان حاصل نمایند. هشدار در زمان نیاز به نمونه ای از تجهیزات خاص نیز یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

قابلیت های تلفن همراه

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که امروزه تجارت ها به یک نرم افزار مدیریت ساخت و ساز که بتوان هم از طریق رایانه و هم تلفن همراه به آن دسترسی داشت، نیاز دارند. این قابلیت باید به گونه ای باشد که سوپروایزرها، پیمانکاران و کارمندان به داده های پروژه دسترسی داشته باشند. این در حالی است که در محل کار حقیقی این موارد دست کم گرفته می شوند.

نرم افزارهای ساخت و ساز مبتنی بر وب گزینه ای مناسب می باشند. چرا که افزایش قابلیت ها می تواند بازنگری در مشخصات پروژه، برنامه ریزی در زمینه تجهیزات، برنامه کارمندان، پیشرفت کار، تغییرات در مهلت پایانی تحویل پروژه، ورودی مشتری های جدید و منابع موجود را تسهیل کند.

این امر می تواند به مدیران پروژه برای اتخاذ سریع تر تصمیمات کمک کرده و نیاز به حضور در دفتر کار برای تعامل با بخش های مربوطه را کاهش دهد. دسترسی به این ویژگی ها بر روی تلفن همراه می تواند به تسریع در تکمیل پروژه کمک کند

print