وزیر راه:نباید به دلیل تحریم از توسعه صنعت دریایی غفلت کرد

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد اسلامی  در مراسم امضای ۲ قرارداد تامین و تحویل ۱۰ فروند شناور راهنمابر و تفاهم‌نامه همکاری سازمان بنادر و دانشگاه علم و صنعت ایران، افزود: در مراسم امروز که امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان بنادر با شرکت‌های داخلی و دانشگاه علم و صنعت است گام‌های خودباوری برداشته شد.

وی ادامه داد: چنانچه بخواهیم اهداف کلان مقام معظم رهبری را در جهت اقتصاد دریامحور دنبال کنیم باید توسعه منابع انسانی، فناوری و صنعت در دستور کار باشد و هم قلمروی کسب و کار دریایی را توسعه دهیم و تحقق هر چهار مورد، نیازمند ظرفیت سازی است.

وزیر راه و شهرسازی گام نخست ظرفیت‌سازی در جهت اقتصاد دریامحور را تشکیل دانشکده تخصصی بندری و دریانوردی برشمرد و افزود: امروز یک اقدام مبارکی انجام شده است اما باید دستیابی به فناوری‌های روز دنیا دنبال شود و این فناوری‌ها لازم است در دستور کار قرار گیرد چون توسعه صنعت دریایی در آینده زمینه‌ساز توسعه اقتصادی کشور می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تاسیس دانشکده تخصصی دریانوردی و تامین نیروی انسانی متخصص، انجام پژوهش‌ها و ارایه مقالات مورد نظر از طریق این دانشگاه‌ها برای کشور زمینه‌ساز تحولات بنیادین خواهد بود.

اسلامی تصریح کرد: همچنین با ایجاد این دانشکده تمامی مشاغل در حوزه دریا و بندر با استفاده از تجربیات و فناوری‌های روز دنیا با استفاده از نیروی انسانی متخصص گسترش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه باید حمایت از  مشاغل در این حوزه گسترش یابد، ادامه داد: سال گذشته شعار مراسم دویانورردی «ناوگان ایرانی و دریانوردان ایرانی» بود برای رسیدن به این شعار باید حوزه نیروی انسانی را تقویت کنیم.

اسلامی گفت: اعتماد به ظرفیت‌های داخلی و گسترش دریانوردی باعث گسترش حمل و نقل حوزه دریایی می شود. به همین دلیل باید نقش و سهم خودمان را در تمامی کشور در حوزه دریایی روزافزون کنیم و بتوانیم از آن بهره‌مند شویم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: باید در عرصه اقتصاد دریامحور، شکوفا شویم و نباید به دلیل متاثر شدن از تحریم‌ها به این صنعت بی توجه بمانیم. ظرفیت‌های داخلی در گذشته در حوزه سامانه دریایی چندان مناسب نبود و به این ظرفیت های موجود توجه چندانی نمی‌شد، اما در این دو دهه اخیر توانستیم از تولید داخلی و صنعتی کشور در این حوزه استفاده کنیم.

اسلامی توضیح داد: صنعت حمل ونقل دریایی در کشور همواره با بی‌میلی مواجه بوده و امروز این ظرفیت ها فراهم شده و با اعتقاد راسخ به تخصص نیروهای داخلی امیدواریم صنعت دریایی کشور را بتوانیم تقویت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: صنعت کشتیرانی و صنعت نفت کش نسبت به بارورکردن صنعت حمل و نقل دریایی اعتقاد پیدا کرده‌ است که در این بخش  صنعت نفت‌کش پیشروتر و صنعت کشتیرانی کمی آرام تر قدم برداشته است.

print