نگه‌داری سهام عدالت بیشتر از خرید ملک و طلا بازدهی دارد

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی امید قائمی، در پاسخ به این پرسش که برخی از سهامداران عدالت که حدود 19 میلیون نفر هستند، روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند و این افراد در بورس حاضر می‌شوند، به نظر شما باید چه کار کنند، گفت: تا اینجا سهام عدالت پرتفو (ترکیب سبد سهام) خوبی داشته است و سهامداران عدالت سود خوبی کسب کردند و واقعا سهام عدالت سرمایه‌گذاری مطمئنی است.

وی گفت: اکثر سهام حاضر در پرتفو و سبد سهام عدالت، جنبه صادراتی دارند و بنابر این سرمایه‌گذاری در سهام عدالت جایگزینی برای سرمایه‌گذاری در ارز به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های سهام عدالت محصولات پایه تولید می‌کنند و ترکیب سهام عدالت پرتفوی بسیار خوبی است که توصیه می‌کنیم، مردم این سهام را نگه دارند، مگر اینکه نیاز بسیار ضروری پیدا کنند و مجبور باشند بفروشند.

وی این را هم گفت: در عین حال توصیه می‌کنیم، مردم سهام عدالت خود را در شرایط رکود نفروشند، اگر بازار رونق پیدا کرد، آنگاه بفروشند و تأکید می‌کنم پرتفوی سهام عدالت بسیار خوب است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: حتی اگر کسانی بخواهند پرتفوی سهام عدالت خود را بفروشند و به جای آن ملک یا طلا بخرند، توصیه می‌کنیم، سهام عدالت را نگه دارند، چون در درازمدت کسانی که سهام عدالت دارند بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در ملک و طلا کسب می‌کنند.

امید قائمی همچنین در پاسخ به این پرسش که امسال به هر دلیلی استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس زیاد شده، اما بعد از ریزش شاخص بورس از اواخر مرداد ماه برخی ترسیدند و سرمایه‌های خود را خارج کردند، اکنون چه توصیه‌ای به مردم وارد شده در بورس دارید،‌گفت:‌بازار سرمایه همیشه همراه افت و خیز و نوسان است مردم باید دیدگاه بلندمدت در بازار سرمایه داشته باشند و حتماً قسمتی از دارایی‌های خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته اولین مدیر عامل فرابورس ایران، همان گونه که مردم بخشی از دارایی‌های خود را در خانه و مسکن، برخی در بانک سرمایه‌گذاری کرده و بخشی را به صورت طلا نگهداری می‌کنند، باید یک قسمت از دارایی‌های خود را هم در سهام سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌گذاری در بورس گزینه بسیار خوبی است و یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس است.

وی تأکید کرد:‌ مردم در دوره رکود بازار از بورس خارج نشوند، بلکه با رونق  و رکود بازار حضور داشته باشند، به سرمایه‌گذاری در بورس به چشم یک پس‌انداز نگاه کنند، نه اینکه بخواهند از امور زندگی خود کم کنند و در بورس سرمایه‌گذاری کنند، در واقع سرمایه‌گذاری در بورس قسمتی از پس‌انداز است که باید از دارایی‌های کناری استفاده شود.

امید قائمی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران تازه‌وارد هیجان‌زده عمل نکنند و در شرایط رونق و رکود خونسردی خود را حفظ کنند و در دوره رکود سهام خود را نفروشند، زیرا بازار سرمایه یکی از بهترین بازارها و گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری است. اتفاقا در زمانی که بازار راکد می‌شود، باید سهام خریداری کنند و دیدگاه مردم برای هر سهم این است که حداقل یک تا دو ساله سهام خود را نگه دارند که واقعاً در مدت یک تا دو ساله حتماً سود می‌کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف همچنین در مورد گلایه سهامداران حقیقی از عملکرد شرکت‌های حقوقی در بورس گفت: در مورد شرکت‌های حقوقی مسأله قدری اغراق‌آمیز و بزرگ‌نمایی شده است، در زمانی که بازار بالا می‌رفت، مقامات بورس نامه‌های شدیداللحنی به شرکت‌های حقوقی می‌دادند که باید اقدام به عرضه سهام کنند و حقوقی‌ها واقعا از بازار حمایت کردند و در شرایطی که بازار ریزش داشت مجبور شدند، سهام خریداری کنند و به نظر من بخشی از حقوقی‌ها مظلوم واقع شده‌اند، رفتارها بزرگ‌نمایی شده است.

وی گفت: ‌پول در اختیار شرکت‌های حقوقی مربوط به خودشان نیست، بلکه متعلق به تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران حقیقی است، مثلاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی پول‌شان متعلق به مردم زیادی از سهامداران و بازنشستگان است و مدیران حقوقی در واقع نماینده افراد حقیقی هستند که بر اساس منافع شرکت‌شان باید تصمیم بگیرند. این شرکت‌ها مجمع عمومی دارند و باید پاسخ سرمایه‌گذاران را در مجمع عمومی بدهند.

وی گفت: ‌از یک طرف شرکت‌های حقوقی واقعاً رعایت حال بازار بورس را کردند و از طرفی باید دیدگاه بلندمدت داشته باشند و با هدف نوسان‌گیری در بازار حرکت نکنند، در شرایطی که بازار خوب است، حقوقی‌ها می‌فروشند و در شرایطی که منفی است، باید سهام خریداری کنند.

امیدقائمی این را هم گفت: برخی از مدیران شرکت‌های حقوقی گلایه می‌کنند که وظیفه ما تولید کالا و خدمات است و وظیفه ما خریدن سهام بازار نیست.

وی همچنین در برابر این پرسش که گفته می‌شود سهامداران تازه‌وارد به روش غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند، گفت: سازمان بورس یکسری نهادهای مشاوره، سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مجوز داده و این شرکت‌ها ایجاد شده‌اند که در این شرکت‌ها و صندوق‌ها افراد حرفه‌ای هستند که منافع مردم را در نظر می‌گیرند و در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، اغلب این شرکت‌ها دیدگاه محافظه‌کارانه دارند و با علم و دقت اقدام به خرید و فروش می‌کنند، بنابر این مردمی که دانش کافی و یا وقت کافی ندارند به راحتی می‌توانند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز سرمایه‌گذاری کنند که هم ریسک‌شان کم می‌شود و هم با چشم بازتری وارد سرمایه‌گذاری در بورس می‌شوند.

امیدقائمی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان سوختن پول مردم در صندوق‌ها وجود ندارد، گفت:‌ اگر مردم به نهادهای مجوزدار و تحت نظارت سازمان بورس مراجعه کنند که در حال حاضر 210 صندوق سرمایه‌گذاری مجوزدار در سایت سازمان بورس وجود دارد، می‌توانند با خیال راحت سرمایه‌گذاری کنند و نگران پول‌شان نباشند، اما توصیه می‌کنیم به نهادهای غیررسمی و افراد غیرمجاز مراجعه نکنند.

این کارشناس بورسی توصیه کرد: مردم فقط وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری شوند که اسامی آنها در سایت سازمان بورس اعلام شده است. البته پول سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها اگر سرمایه‌گذاری در سهام باشد، ممکن است بالا و پایین شود، اما پول‌شان از دست نمی‌رود، چون این نهادهای مجوزدار مانند بانک مطمئن هستند و اگر مجوز سازمان بورس داشته و تحت نظارت سازمان باشند، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همراه با اطمینان است.

وی همچنین درباره اینکه آیا با هر میزان سرمایه می‌توان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شد، گفت:‌سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مجوزدار با سرمایه‌های خرد هم می‌شود و لازم نیست حتما پول‌های کلان داشته باشیم، بلکه با سرمایه‌های خرد هم می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

print