نکات مهم برای خرید آهن‌آلات

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت،  امروزه آهن‌آلات در صنایع مختلف به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان گفت که یکی از نیازهای اساسی بشر فعلی محسوب می‌شود. بر همین اساس به نظر می‌رسد که آشنایی با محصولات فولادی امری مهم و ضروری باشد.

به گزارش روزگار معدن به نقل از ایسنا، بنابراعلام شرکت آهن ملل اصفهان، با توجه به اینکه محصولات فولادی در مقیاس بالایی استفاده می‌شوند، پس توجه به قیمت لحظه به لحظه و کیفیت آنها حائز اهمیت می‌باشد.

با این وجود، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا امروزه سایت‌ها و منابع بسیاری وجود دارند که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به آنها از کیفیت و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی به صورت لحظه‌ای با خبر شوید.

خرید آهن‌آلات

در نظر بگیرید که می‌خواهید یک پروژه مهم ساختمانی را استارت بزنید. قطعا برای این کار نیازمند به مصالح ساختمانی مختلفی مانند میلگرد، تیرآهن، ورق سیاه، ورق رنگی، ورق روغنی و غیره می‌باشید.

به دلیل این که تمامی این مصالح را در حجم بالا نیاز دارید، لازم است که با خصوصیات آنها آشنا شوید و به صورت مداوم استعلام قیمت کنید. به همین دلیل می‌توانید به سایت‌های معتبر مراجعه و اطلاعات کافی مورد نیاز خود را به‌دست آورید.

تیرآهن چیست و چگونه در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؟

تیرآهن نیز مانند سایر مصالح ساختمانی با استانداردهای مختلفی به تولید می‌رسد. در واقع این سازه فولادی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی دانست.

وظیفه مهم و اصلی تیرآهن استحکام ساختمان می‌باشد. در مورد کاربردهای این سازه می‌توان به تحمل فشارهای وارد شده بر ساختمان اشاره کرد. در واقع تیرآهن از اصلی‌ترین مصالح در ساخت‌وساز می‌باشد.

استانداردهای مختلف تیرآهن

همانطور که پیش‌ از این اشاره کردیم، تیرآهن در استانداردها و انواع مختلفی تولید می‌شود. در واقع این سازه فولادی به دو صورت معمولی با علامت اختصاری I و NP و بال پهن با علامت H و IPE موجود می‌باشد. تیرآهن نوع اول بیشتر از نوع دوم در بازار موجود است و بیشتر توسط عموم مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی تیرآهن به سه صورت در استاندارد جهانی تولید می‌شود:

تیرآهن IPE: این تیرآهن‌ها در ایران و کشورهای اروپایی تولید می‌شوند و شکل آنها I مانند است. علاوه بر این، ضخامت بال‌های آن‌هم تغییرپذیر نمی‌باشد. در واقع، ضخامت بال این نوع تیرآهن ثابت است.

تیرآهن INP: این تیرآهن‌ها در بازارهای چین و روسیه تهیه و عرضه می‌شود. این نوع تیرآهن مانند نوع IPE ظاهری شبیه I دارد، اما ضخامت بال‌های آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش پیدا می‌کند.

تیرآهنIBE: این نوع تیرآهن دارای بال پهن شکل به صورت H می‌باشد که طول بال‌ها نسبت به تیرآهن IPE بزرگ‌تر می‌باشد. زمانی که کلمه‌ی لاتین V در کنار نام تیرآهن قرار می‌گیرد، به معنای آن است که تیرآهن سنگین وزن می‌باشد و هرگاه که حرف L در کنار نام تیرآهن قرار گرفته باشد، بدان معناست که تیرآهن سبک وزن می‌باشد.

همانطور که پیش‌ از این اشاره کردیم، تیرآهن IBP دارای بال‌های پهنی است و شبیه حرف H می‌باشد.

این نوع از تیرآهن در ترکیه و کره‌جنوبی به تولید می‌رسد. به دلیل اینکه این نوع سازه فلزی از مقاومت بالایی برخوردار است، معمولا در ابرسازه‌ها و ساختمان‌های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع تیرآهن خود به دو نوع HEA و HEB تقسیم‌بندی می‌شود.

تیرآهن لانه زنبوری

علاوه بر انواع استانداردهایی که برای تیرآهن ذکر شد، نوع دیگری از تیرآهن به شکل لانه زنبور و شش ضلعی وجود دارد که تیرآهن لانه زنبوری نامیده می‌شود.

تیرآهن لانه زنبوری بیشتر در ساخت پل‌ها و سقف سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که این تیرآهن دارای حفره نبود به دلیل پهنای زیادش، وزن زیادی پیدا می‌کرد به همین دلیل با ایجاد حفره از وزن آن تا میزان زیادی کاسته شد.

در حالت معمول، تیرآهن‌هاش به صورت کیلویی و تیرآهن ساده به شکل شاخه‌ای در بازار عرضه می‌شود و از سایزهایی مانند ۱۲، ۱۴ و ۱۶ متر برخوردار می‌باشد.

 قیمت تیرآهن در بازار محصولات فولادی

مانند سایر صنف‌ها، بازار آهن نیز درگیر نوسانات قیمت می‌باشد. این نوسانات تنها شامل قیمت میلگرد نمی‌باشد و کلیه محصولات فولادی را دربر می‌گیرد.

موازی با قیمت آهن، قیمت تیرآهن نیز دچار تغییر می‌شود. می‌توان گفت که هر چیزی بر قیمت مصالح اثرگذار است و متناسب با قیمت‌ها در بازار جهانی آهن میزان تولید و تقاضا نیز دچار تغییرات می‌شود.

امروزه استعلام قیمت در بستر وب کار ساده‌ای است، زیرا منابع و سایت‌های زیادی همواره قیمت لحظه به لحظه آهن‌آلات را منتشر می‌کنند.

نکته پایانی

همانطور که پیش‌ از این اشاره کردیم در خرید کلیه محصولات فولادی لازم است که با ویژگی‌های آنها آشنا باشیم تا یک خرید مطمئن بر اساس نیاز خود انجام دهیم. حتما برای خرید از افراد و مشاوران خبره در حوزه آهن کمک بگیرید.

print