معاملات مسکن کاهش ۶۰درصدی داشت/ شتاب رشد قیمت مسکن کاهش یافت

طبق آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تعداد معاملات مسکن در دی ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت ، به نقل از ایبنا؛ آمارهای منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در دی‌ماه امسال رکود بازار مسکن تثبیت شده و تعداد معاملات این بازار با کاهش جزئی ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است. از نظر قیمت نیز میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در این ماه نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد رشد داشته که در مقایسه با شتاب رشد قیمت در ماه‌های قبل، رقم بالایی محسوب نمی‌شود.

همچنین تازه‌ترین آمارها از افت ۶۰ درصدی تعداد معاملات بازار مسکن تهران در دی‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در این ماه به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسیده که نسبت به دی‌ماه سال قبل ۸۹.۹ درصد رشد دارد.

بر اساس این گزارش، در دی‌ماه امسال ۶ هزار و ۸۶۵ فقره مبایعه‌نامه مسکن در تهران به امضا رسیده که از این تعداد ۵ هزار و ۸۰۰ قرارداد مورد قبول بوده و معیار محاسبات قرار گرفته است. این تعداد معامله نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۳ درصد افت نشان می‌دهد.

میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در دی‌ماه امسال در پایتخت به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده که نسبت به ماه گذشته حدود ۱.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (دی‌ماه ۹۶) معادل ۸۹.۹ درصد افزایش را تجربه می‌کند.

آمارها حاکی از این است که در جریان معاملات بازار مسکن تهران در نخستین ماه از زمستانامسال، بیشترین تعداد معامله واحد مسکونی در منطقه ۵ تهران با ۷۵۰ فقره مبایعه‌نامه انجام شده و پس‌ازآن منطقه ۴ با ۵۷۲ فقره و منطقه ۲ تهران با ۴۴۹ فقره معامله بیشترین تعداد معامله را به خود اختصاص داده‌اند. در مقابل، کمترین تعداد معامله واحد مسکونی در تهران به منطقه ۱۹ با ۳۸ فقره معامله و پس‌ازآن به منطقه ۲۲ با ۵۴ فقره مبایعه‌نامه اختصاص دارد.

از نظر متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، بیشترین قیمت هر متر واحد مسکونی به منطقه یک تهران با هر متر ۲۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان تعلق داشته و پس‌ازآن منطقه ۳ با میانگین متری ۱۷ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان در رتبه دوم قرار گرفته است. کمترین میزان میانگین هر متر واحد مسکونی در تهران به منطقه ۱۸ با هر متر ۴ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و پس‌ از آن به منطقه ۲۰ با هر متر ۴ میلیون و ۴۹۴ هزار تومان اختصاص یافته است.

print