عرضه نامناسب مصالح ساختمانی در بورس کالا/افزایش قیمت مصالح ارتباطی با افزایش نرخ ارز ندارد

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری فارس،  رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: عرضه نادرست مصالح ساختمانی نظیر فولاد در بورس کالا از عوامل اصلی افزایش قیمت به شمار می‌رود زیرا یک واسطه‌گر بین کارخانه تولید مصالح و انبوه‌ساز قرارگرفته و همین امر منجر به افزایش قیمت 100درصدی مشتقات فولادی نظیر میلگرد می‌شود.

ایرج رهبر رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن اشاره به اینکه علاوه بر افزایش رسمی قیمت مصالح، شاهد افزایش قیمت غیر رسمی در این حوزه بودیم، گفت: متاسفانه موج افزایش قیمت‌ها به مصالح ساختمانی رسیده است و شاهد افزایش شدید قیمت در فولاد، مشتقات فولادی نظیر پروفیل‌ها، تجهیزات تاسیساتی مثل آسانسور، پمپ آب و غیره هستیم.

*افزایش 15 تا 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در تهران

ایرج رهبر، با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مصالح ساختمانی ناشی از افزایش قیمت ارز نیست، گفت: به طورکلی مواد اولیه و کارخانه سازنده مصالح ساختمانی در کشور حضور دارد و اکثر این مصالح تولید داخلی است، بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیری در هزینه تمام شده آن ندارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فناوری و تحقیقات انجمن انبوه‌سازان در بیان این نکته که افزایش قیمت مصالح زمینه‌ساز افزایش قیمت ساخت واحد مسکونی است، تصریح کرد: مطابق محاسبات صورت گرفته پیش از افزایش افسارگسیخته قیمت مصالح، قیمت ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران نزدیک به 3 میلیون تومان بود، با توجه به افزایش قیمت‌ مصالح، تاکنون محاسبه‌ای برای قیمت ساخت انجام نشده اما برآوردها خبر از افزایش 0.5 تا 1 میلیون تومانی قیمت ساخت و رسیدن این رقم به 3.5 تا 4 میلیون می‌دهد.

*عرضه نامناسب مصالح ساختمانی در بورس کالا عامل افزایش قیمت

رهبر در بیان دلایل افزایش قیمت مصالح افزود: عرضه نادرست مصالح ساختمانی نظیر فولاد در بورس کالا از عوامل اصلی افزایش قیمت به شمار می‌رود زیرا یک واسطه‌گر بین کارخانه تولید مصالح و انبوه‌ساز قرارگرفته و همین امر منجر به افزایش قیمت 100درصدی مشتقات فولادی نظیر میلگرد می‌شود.

وی در تشریح فرآیند ورود مصالح ساختمانی به بورس کالا گفت: عرضه کالایی نظیر میلگرد به بورس بصورت بسته‌هایی شامل همه اندازه‌های موجود میلگرد انجام می‌پذیرد، در حالیکه سازندگان عمدتا به اندازه‌های میلگرد مشخصی نیاز دارند، در این بین یک واسطه با هدف افزایش سرمایه، ضمن خرید بسته میلگرد از بورس کالا اقدام به فروش اندازه‌های مورد نیاز ساخت مسکن به سازنده کرده و همین امر موجب افزایش قیمت می‌شود. این درحالی است که پیش از این، انبوه‌ساز، اندازه میلگرد مورد نیاز خود را مستقیم از کارخانه تهیه می‌کرد.

print