سنگ کورین و آن چه باید بدانید!

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت،سنگ کورین یک متریال مصنوعی است که خواص آن به کوارتز شباهت زیادی دارد. در ساخت کورین از پلیمرهای اکریلیک ترکیب شده با سایر مواد معدنی و سنگی استفاده می شود.

همان گونه گفته شد، سنگ کورین یک سنگ مصنوعی است که در ترکیب آن از پلیمرهای اکریلیک، آلومینیوم و بوکیست که نوعی سنگ معدنی می باشد، استفاده شده است. این ترکیبات پایه سبب شده است که این سنگ شباهت زیادی به سنگ های طبیعی داشته باشد.

این متریال نیز مانند سایر محصولات توسط کارخانه ها و برندهای متفاوتی ساخته می شود. یکی از نکات مهم در ساخت این سنگ ها اندازه آن می باشد. این سنگ عموما در اندازه های یکسانی تولید می شود. کورین در بیش تر مواقع از ۳۶۰ سانتی متر طول، ۷۵ سانتی متر عرض و ۱۲ میلی متر ضخامت برخوردار می باشد.

اگرچه ضخامت این متریال عموما یکسان است، اما در برخی موارد می تواند متفاوت باشد. از این رو به طور کلی می توان گفت، هرچه این محصول ضخیم تر باشد از قیمت بالاتری برخوردار است. هم چنین نمونه های ضخیم تر از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و کم تر آسیب می بینند.

از دیگر ویژگی های سنگ کورین می توان به قابلیت رنگ پذیری آن ها اشاره کرد. این امکان وجود دارد که از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی این سطوح استفاده کرد.

برای انجام این کار لازم است در ابتدا با استفاده از یک سمباده با درجه سختی ۴۰۰ سطح مورد نظر را سمباده زده و سپس نسبت به رنگ آمیزی آن اقدام شود. سمباده زنی سطج مورد نظر سبب می شود رنگ به خوبی بر روی سطح جذب شود.

این سنگ مصنوعی نسبت به سنگ گرانیتسبک تر بوده و می توان در قسمت های مختلف از آن استفاده کرد. سبک بودن این سنگ نسبت به سنگ گرانیت حمل و نصب آن را آسان می کند.

نحوه تمیز کردن سنگ کورین

برای تمیزکردن سطح این متریال می توان از یک پارچه میکروفیبر به همراه اسپری های تمیز کننده استفاده کرد. برای پاک کردن هر روزه سطح کورین از اسکراب ها استفاده نکنید.

برای انجام این کار بهتر است از پاک کننده هایی که پایه آمونیاک دارند استفاده نمایید. استفاده از شوینده هایی هم چون شیشه پاک کن ها جایز نیست. هم چنین به یاد داشته باشید که برای سطوح براق و تیره از محلول های پاک کننده قوی استفاده نکنید. استفاده از پاک کننده های شیمیایی قوی را فراموش کنید.

حال سوال این جاست که آیا این سنگ نیاز به سیلر زدن دارد؟ در جواب این سوال باید گفت از آن جایی که کورین غیر متخلخل می باشد، از مقاومت کافی برخوردار بوده و نیاز به استفاده از سیلر بر روی آن نیست.

مزایای استفاده از سنگ کورین

استفاده از سنگ کورین مزایایی به همراه دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • این سنگ از قابلیت اتصال به صورت یکپارچه برخوردار می باشد. این بدان معناست که در محل اتصالات هیچ گونه درزی وجود ندارد. در هنگام اتصال این سنگ ها به یکدیگر در محل درز از چسب اپوکسی اکریلیک استفاده شده و با ساب زدن و پولیش سطح مورد نظر سطحی یکدست بدون درز و شکاف ایجاد می شود. اگر به فکر خرید نمونه ای با قیمت مناسب هستید، بهتر است از کورین هایی با ضخامت های پایین تر استفاده نمایید.
 • این سنگ دارای رنگ های متفاوتی می باشد که از جمله می توان به رنگ های سفید، خنثی، پاستیلی، خاکی، رنگ های تیره و سیاه و رنگ های روشن اشاره کرد. بنابراین می توان گفت امکان استفاده از آن در سبک های مختلف دکوراسیون داخلی وجود دارد.
 • کورین در برابر تغییرات دمایی مقاوم بوده و تغییری در آن ایجاد نمی شود. این سنگ می تواند تا دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. این دما برابر با دمای جوش آب بوده و نشان می دهد که این سنگ تا چه اندازه مقاوم می باشد.
 • سنگ کورین از قابلیت ضد لک و ضد جرم برخوردار می باشد. البته باید به یاد داشته باشید که این بدان معنا نیست که بر روی سطح این سنگ هیچ گونه لکی ایجاد نمی شود. اما می توان گفت میزان آن در مقایسه با متریال مشابه بسیار کم تر می باشد.
 • این سنگ قابل ترمیم می باشد. قابلیت ترمیم شونده سنگ کورین یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این سنگ می باشد. برای مثال کورین یکی از انواع پر مصرف سنگ های مصنوعی است که از آن در ساخت کانتر آشپزخانه استفاده می شود. از آن جایی که کانتر آشپزخانه پس از گذشت مدتی دچار خط و خش می شود، ممکن است نیاز به تعمیر و بازسازی داشته باشد. این امکان وجود دارد که با سمباده زنی و پولیش سطح آن خط و خش ها را به طور کامل از بین برده و سطحی صاف و یکنواخت ایجاد کرد.
 • از ویژگی های مهم این سنگ می توان به عدم وجود هرگونه خلل و فرج بر روی آن اشاره کرد. از این رو می توان گفت سطح آن غیر متخلخل می باشد. همین ویژگی سبب می شود که این سنگ در برابر نفوذ مایعات مقاوم شود. از این رو می توان گفت این سنگ کاملا آنتی باکتریال می باشد.
 • از دیگر مزایای استفاده از این متریال می توان به قابلیت خم پذیری آن ها اشاره کرد. به عبارت دیگر می توان گفت سنگ کورین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد. نکته قابل توجه این است که اگرجه این سنگ از سختی بالایی برخوردار می باشد اما برخی نمونه های آن این امکان را دارند که در دمای ۱۴۹ درجه سانتی گراد قابلیت خم پذیری پیدا کنند. در این مورد می توان در دمای ذکر شده سنگ کورین را که عموما ضخامت ۱۲ میلی متر است به اندازه منحنی به شعاع ۲۵ میلی متر خم کرد. با توجه به این ویژگی می توان گفت این سنگ از قابلیت بریده شدن نیز برخوردار می باشد.
 • یکی دیگر از مزایای سنگ های کورین، تنوع طرح و رنگ آن می باشد. این سنگ توسط کارخانه ها با برندهای مختلف تولید می شوند و دارای رنگ و طرح های مختلفی می باشد از این رو می تواند سلایق مختلف را پاسخگو باشد.
 • این سنگ از طول عمر بسیار بالایی برخوردار می باشد. بنابراین می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در مخارج نیز شود.
 • این سنگ مصنوعی با توجه به ویژگی های منحصربفرد خود از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.
 • نگهداری از کورین آسان بوده و نیاز به مراقبت های ویژه ای ندارد.
print