سال به ۱۴۰۰ رسید، هنوز برخی بیکاران کرونایی بیمه بیکاری نگرفتند

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، درحالی یک سال از شیوع کرونا می‌گذرد که هنوز تعدادی از افراد بیکارشده از سال گذشته مقرری بیمه بیکاری دریافت نکرده‌اند. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دراین‌باره گفته است: پیگیر پرداخت بیمه بیکاری کرونا هستیم.

 بحث بیمه بیکاری موضوعی است که پس از شیوع ویروس کرونا از سوی دولت به‌عنوان حمایت از نیروی کار بیکارشده در دستور کار قرار گرفت. بیمه بیکاری کرونا نیز یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری بود، برای همین منظور سامانه‌ای به‌آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند، بعد از این سامانه بود که مجدداً سامانه‌ای دیگر با عنوان سامانه prkar.mcls.gov.ir به بیمه‌شدگان معرفی شد که باز هم زیرساخت‌های آن مشکل داشت.

طبق آخرین آمار محمد شریعتمداری, وزیر کار 670 هزار نفر بیمه بیکاری دریافت کردند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تثبیت اشتغال از جمله سیاست‌های دولت در دوران همه‌گیری بیماری کرونا بود و در این ایام 800هزار نفر افراد بیکار در سامانه‌های طراحی‌شده برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند و 670هزار نفر در این ایام بیمه بیکاری دریافت کردند و 490هزار نفر به کار بازگشتند.

اما هستند افرادی که هنوز مشکلاتی درباره بیمه بیکاری دارند, تماس‌های متقاضیان مقرری بیمه بیکاری حکایت از این دارد که برخی از متقاضیان از فروردین ماه 98 هنوز موفق به دریافت مقرری بیمه بیکاری نشده‌اند.

*پیگیر پرداخت بیمه بیکاری کرونا به متقاضیان هستیم

مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه بیکاری کرونا، می‌گوید: در سه‌ماهه اول شیوع ویروس کرونا، افرادی بیکار شده بودند که مکلف شدیم بر اساس فهرستی که وزارت کار برای ما ارسال کرده بود، وضعیت آن‌ها را بررسی و برای سازمان برنامه و بودجه ارسال کنیم تا فهرست اسامی آن‌ها برای واریز بیمه بیکاری تحویل خزانه دولت داده شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: در این خصوص پرداخت مستقیم به‌عهده ما نبوده است، اما دولت بیمه بیکاری بیش از 90 درصد مشمولان را پرداخت کرده است و افراد واجد شرایط هم بیمه بیکاری خود را دریافت کردند.

سالاری تصریح کرد: گروهی از افراد هم بودند که نقص اطلاعات داشتند و موفق به دریافت نشدند، فهرست گروه دیگر هم تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده، اما هنوز از طرف خزانه دولت برایشان بیمه بیکاری واریز نشده است.

وی افزود: این هفته هم وزیر کار پیگیر این موضوع بود که در پرداخت آن‌ها تسریع صورت گیرد و این گروه بتوانند بیمه بیکاری کرونا را هرچه زودتر دریافت کنند.

سالاری با اعلام اینکه تأمین اجتماعی تمام وظایف خود را در خصوص پرداخت بیمه بیکاری کرونا انجام داده است، اضافه کرد: ما از خزانه دولت پیگیری می‌کنیم تا در امر پرداخت بیمه بیکاری تسریع شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بیان کرد: بیکاری برخی از افراد از اول خرداد ماه به بعد هم ادامه داشت و تأمین اجتماعی در برابر افرادی که واجد شرایط هستند، به‌طور کامل متعهد است، اما بخشی از منابع آن را دولت باید پرداخت کند و ما پرداختی‌های خود را موکول به پرداخت دولت نکردیم و پرداخت مقرری بیکاری را به مشمولانی که از خرداد ماه سال جاری بیکار شده‌اند، آغاز کردیم. ما از خزانه دولت پیگیری می‌کنیم تا در امر پرداخت بیمه بیکاری به مشمولان تسریع شود.

print