دستور رستم قاسمی برای بازدید رسانه‌ها از پروژه‌های نهضت ملی مسکن/ معاونت‌ مسکن و ساختمان تغییر رویه می‌دهد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در توئیتر نوشت:

به مدیر روابط عمومی وزارتخانه دستور دادم تا امکان بازدید از پروژه‌های نهضت ملی مسکن برای اصحاب رسانه را در تمام کشور مهیا کند. شما خبرنگاران، سفیران اطلاع‌رسانی از پیشرفت بزرگترین پروژه عمرانی تاریخ کشور هستید برای راستی‌آزماییِ عملکرد مدیرانم هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وزیر راه جمعه 17 تیرماه نیز در توئیتی به شرح زیر عملکرد برخی رسانه‌ها در خصوص پروژه‌های نهضت ملی مسکن انتقاد کرده بود؛

« تعداد واحدهای در حال ساخت نهضت ملی مسکن به 1500000 نزدیک می‌شود و امپراطوری رسانه‌های ضد دولت سیزدهم اجازه دیده شدن اخبار پیشرفت طرح را نمی‌دهند، آنها که دشمنند. اما تعجبم از رسانه‌های داخلی و‌ خبرنگارانی است که بدون تحقیق اخبار آنها راپوشش می‌دهند و مردم را ناامید می‌کنند.

به گزارش تسنیم، گرچه وزیر راه و شهرسازی به‌درستی اهمیت اطلاع‌رسانی در حوزه مسکن را مورد تاکید قرار داده اما لازم است به چند مورد مهم در این رابطه اشاره شود؛

1- طی یکسال اخیر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی یعنی شخص معاون وزیر و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن به جز حضور انگشت‌شمار مقابل دوربین تلویزیون با سایر رسانه‌ها (خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و…) هیچ مصاحبه‌ای انجام نداده‌اند.

2- معاون مسکن و ساختمان یکی از مدیران باقیمانده از دولت حسن روحانی است. وی تا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم به‌طور مداوم با رسانه‌ها گفت‌وگوهای متعددی داشت و اطلاع‌رسانی لازم در خصوص اقدامات انجام شده و نشده دولت دوازدهم و حتی برنامه‌های “کاغذی” دولت قبل را انجام می‌داد.

3-دولت سیزدهم با همراهی مجلس ساخت سالانه 4 میلیون مسکن طی 4 سال را در دستور کار قرار داده است. در این راستا نیز وزارت راه و شهرسازی تمام هم و غم خود را در این زمینه معطوف کرده که خروجی آن در حال ساخت بودن حدود 1.5 میلیون واحد نهضت ملی مسکن است. در این بین یک سئوال بزرگ از معاونت مسکن و ساختمان مطرح می‌شود؛ چرا این معاونت مانند دوران دولت روحانی درباره اقدامات دولت سیزدهم اطلاع‌رسانی لازم را انجام نمی‌دهد.

4- این وضعیت در رابطه با اغلب زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی صدق می‌کند. سازمان بنادر و دریانوردی یکی از این زیرمجموعه‌هاست که تقریبا طی یکسال اخیر نه تنها مدیرعامل آن، بلکه معاونان نیز حتی به دوربین هم روی خوشی نشان نمی‌دهند. معاون امور بندری سازمان بنادر نمونه بازری است که در موارد نادر با رسانه‌ها گفت‌وگوهای کنترل شده‌ای را انجام می‌دهد. سازمان ملی زمین و مسکن و… نیز همین وضعیت را دارند.

5-قطعا یکی از وظایف روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی پیگیری اجرای دستورات وزیر راه و شهرسازی درباره اطلاع‌رسانی از اقدامات این وزارتخانه است. انتظار این است رویه بی‌توجهی به اطلاع‌رسانی و پاسخگویی به افکار عمومی از سوی معاونت مسکن و ساختمان که رسانه‌ها به نمایندگی از آنها طی یکسال اخیر پیگیر آن بوده‌اند،‌ تغییر کند. کشور امروز نیازمند شفاف‌سازی در خصوص اقدامات دولت در همه حوزه‌ها به‌ویژه مسکن است تا یکی از دغدغه‌های وزیر راه وشهرسازی یعنی راستی‌آزمایی عملکرد مدیران عملیاتی شود.

print