خسارت بیمه از سال آینده به صورت آنلاین پرداخت می‌شود

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری ایرنا، «غلامرضا سلیمانی» روز دوشنبه در نشست خبری افزود: اکنون به صورت آزمایشی پرداخت خسارت غیرحضوری تا سقف سه میلیون تومان در بیمه ایران عملیاتی شده است گرچه این موضوع پیچیدگی های خاصی دارد و قرار است با همکاری سندیکای صنعت بیمه، شرکت‌های بیمه‌ای و بیمه مرکزی از سال آینده به طورکامل اجرایی شود.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ ماه ابتدایی سال شرکت‌های بیمه‌ای ۶۶ میلیارد تومان بیمه نامه صادر کرده اند، افزود: فروش ده ماهه سال جاری حدود شش میلیارد تومان از کل فروش سال ۹۸ بیشتر بوده است.

صدور بیمه آنلاین

سلیمانی افزود: امسال الگوی صدور بیمه آنلاین ارائه شد که شرکت ها از آن استقبال کرده و در اثر این همکاری توانستیم موضوع ارائه بیمه کاغذی که چندین سال تداوم داشت را تغییر دهیم و سامانه ای برای آن در نظر گرفته شده و کد یکتا نیز برای سراسر کشور طراحی شده است.

رییس کل بیمه مرکزی گفت: کد یکتا برای بیمه آتش سوزی و انبارها نیز در نظر گرفته شده است و در آینده برای بیمه نامه زندگی هم اختصاص خواهد یافت.

سلیمانی به موضوع تحول در صنعت بیمه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بیمه در جهان در حال تحول است و کشورما هم در این زمینه اقدام کرده و نوآوری در این صنعت رخ داده و شرکت های سنتی به خوبی از آن استقبال کرده اندو ما نیز از شرکت هایی که تلاش برای نوآوری داشته باشند حمایت و تشویق خواهیم کرد.

پوشش ریسک همه فعالیت‌های اقتصادی

وی در ادامه پوشش ریسک همه فعالیت‌های اقتصادی از سوی بیمه‌ها را دستاوردی مهم برای صنعت بیمه ایران خواند و افزود: بیمه‌های ایرانی موفق شدند از تحریم فرصت بسازند.

رییس کل بیمه مرکزی  با بیان اینکه تا قبل تحریم برخی شرکت‌های خارجی ریسک بسیاری از فعالیت‌های تجاری را بیمه می‌کردند، گفت: اکنون برعکس شده و بیمه‌های ایرانی با محوریت بیمه مرکزی ریسک همه شرکت‌ها را قبول می‌کنند.

سلیمانی با اشاره به نقش بیمه‌ها در کاهش ریسک بنگاه‌های مختلف افزود: کارمزد بیمه‌ها حدود ۳ در هزار است که این اختلاف کارمزد و تعهد بیمه‌ای در زمان خسارت‌دهی به بیمه شدگان خود را نشان می‌دهد.

بیمه واحدهای مسکونی از سال آینده

وی در باره اجباری شدن بیمه واحدهای مسکونی هم گفت: پیش بینی ما برای سال ۱۴۰۰ ماهانه بیست هزار تومان در ازای تعهد پرداخت ۸۰ میلیون تومان خسارت است.

رییس کل بیمه مرکزی  افزود: پیشنهاد ما این است از ۲۰ هزار تومان حق بیمه، ده هزار تومان را دولت و ۱۰ هزار تومان را هم مالک روی قبض برق پرداخت کند که باید در دولت و مجلس بررسی و تصویب شود.

خودروی متعارف و غیر متعارف معنا ندارد

سلیمانی از تغییر شیوه پرداخت خسارت برای خودروهای غیرمتعارف از سال آینده خبر داد و گفت: تلاش می شود تا از سال آینده به همه خودروها تا سقف پوشش بیمه‌ای که انجام شده، خسارت داده شود و دیگر بحث خودروی متعارف و غیرمتعارف مطرح نباشد.

وی در باره افزایش تعداد شرکت های بیمه ای خاطرنشان کرد: افزایش شرکت های بیمه ای یکی از شاخصه های نفوذ بیمه در کشور محسوب می شود ضمن آنکه در برخی کشورهای همجوار بالای ۵۰ شرکت بیمه ای فعالیت دارد و هرچه تعداد این شرکت های بیشتر باشد نشان از وضعیت خوب نفوذ بیمه در جامعه است.

رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: در عین حال باید دید شرکت های جدید آیا فقط می خواهند از وضعیت موجود استفاده کنند یا دنبال استفاده از ظرفیت های جدید هستند و باید مشخص کنند چه ویژگی خاص و وجه تمایزی نسبت به شرکت های موجود خواهند داشت.

وی  گفت: اگر شرکت‌های جدید بیمه‌ای طرح توجیهی مناسبی ارایه ندهند، با درخواست آنها موافقت نشده و مجوز نخواهند گرفت.

سلیمانی با بیان اینکه شرکت‌های بیمه‌ای جدید باید به صورت هدفمند وارد فضای بازار بیمه کشور شوند، گفت: همه چیز در صنعت بیمه باید به سمت افزایش ضریب نفوذ بیمه پیش رود، این در حالی است که افزایش شرکت‌های بیمه منجر به بزرگ شدن حجم بازار می‌شود که البته به موازات آن باید نوآوری در شرکت‌های موجود هم مدنظر قرار گیرد.

به گفته سلیمانی، در طرح توجیهی مرتبط با ایجاد یک شرکت بیمه‌ای جدید، باید تمام ابعاد را در نظر گرفت.

رییس کل بیمه مرکزی از تلاش برای مبارزه با پول شویی خبرداد و خاطرنشان ساخت: هر شرکتی که می خواهد افزایش سرمایه داشته باشد باید تاییدیه های لازم از مراجع قانونی را دریافت کند و اگر هر بخش تاییدیه ندهد موافقت صورت نخواهد گرفت.

print