تولید شیشه جام در ۹ ماهه امسال به بیش از ۸۴۰ هزار تن رسید

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری ایرنا، آمار عملکرد ۹ ماهه واحد های مورد بررسی حاکی از تولید ۸۴۷.۳ هزار تن انواع شیشه جام ساده و مشجر است که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۸ افت ۲.۲ درصدی دارد.

همچنین در دوره هشت ماهه نیز تولید شیشه جام به رقم ۷۳۹.۲ هزار تن رسید که در مقایسه با دوره هشت ماهه مشابه پارسال کاهش ۳.۹ درصدی را نشان می دهد.  تولید هشت ماهه شیشه جام سال گذشته به رقم ۷۶۸.۸ هزار تن رسید.
باستناد گزارش های رسمی وزارتخانه یاد شده، اکنون ظرفیت تولید شیشه جام در کشور به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده که یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید واقعی است.

رشد ۳۵ درصدی تولید شیشه جام 

آمارهای عملکرد تولید شیشه جام گویای ثبت رقم یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن در سال ۹۸ است و نسبت به رقم یک میلیون و ۶۲۹ هزار تن عملکرد سال ۹۷ تفاوت معناداری نداشت.

سال ۹۳ حدود یک میلیون و ۲۲۱ هزار تن شیشه جام تولید شد و تا پایان سال ۹۸ نزدیک به ۳۵ درصد رشد در این بخش بدست آمده است.

پیش‌بینی افزایش بازدهی در سال جهش تولید

استان‌های قزوین، یزد و مرکزی به ترتیب بیشترین سهم از ظرفیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تنی شیشه جام را به خود اختصاص داده اند و پیش بینی شده در سال جهش تولید( ۱۳۹۹) تولید ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ داشته باشد.

نام ایران در جدول صادرکنندگان شیشه جام 

براساس آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران و بهاستناد گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، کشورمان در جدول صادرات شیشه جام در سال ۲۰۱۹ رتبه بیست و هشتم با سهم ۰.۶ درصد از کل را به خود اختصاص داد، ضمن اینکه سال قبل از آن نیز در این جایگاه قرار داشت.

داده های سازمان توسعه تجارت نشان می دهد ارزش صادرات شیشه جام در سال ۹۸ به رقم ۵۷.۴ میلیون دلار رسید.

صادرات شیشه جام در سال ۱۳۹۱ برابر با ۵۵ میلیون دلار ثبت شد، اما در سال ۹۵ با دستیابی به ارزش ۶۶.۹ میلیون دلاری نسبت به سال ۹۴ که ۴۸ میلیون دلار بود، بالاترین رشد به میزان ۳۹ درصدی در این بخش ثبت شد.

امروز ایران با استخراج متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال که سهم ۶۰ تا ۶۵ درصدی آن به مصالح ساختمانی اختصاص دارد، رتبه پانزدهم جهان را از لحاظ ذخایر شناسایی شده به خود اختصاص داده است.

print