تمامی منازل مسکونی در کشور بیمه می‌شوند

 به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری تسنیم، رحیم مصدق، معاون طرح و توسعه و عضو هیئت عامل بیمه مرکزی ایران ابراز کرد: ایران در معرض حوادث طبیعی مختلفی قرار دارد و این حوادث خسارت‌های زیادی به مردم وارد می‌کند ازاین‌رو ایده‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه حوادث طبیعی زیر پوشش چتر بیمه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: شرکت‌های بیمه‌ای در حال حاضر چنین کاری را انجام می‌دهند اما فراگیر نیست.

معاون طرح و توسعه و عضو هیئت عامل بیمه مرکزی ایران گفت: ایده مزبور منجر به این شد که مجلس شورای اسلامی صندوقی به‌نام «بیمه خسارت حوادث طبیعی» را مصوب کند.

وی افزود: قرار بر این است که در فاز نخست تمامی منازل مسکونی کشور با مبلغی زیر پوشش بیمه قرار گیرند.

مصدق بیان داشت: اگر بر اثر وقوع هرگونه حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله و غیره منازل مسکونی دچار خسارت شدند بخش اعظمی از خسارت به‌وسیله صندوق جبران خواهد شد.

وی ادامه داد: برای اینکه مردم برای بیمه کردن منازل خود تشویق شوند قرار بر این است که بخشی از حق بیمه را خود دولت پرداخت کند.

معاون طرح و توسعه و عضو هیئت عامل بیمه مرکزی ایران گفت: افرادی که زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند تمامی حق بیمه از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون شرکت‌های بیمه در کشور انواع حوادث طبیعی را در قالب‌های مختلف به‌شکل مستقل و به‌همراه بیمه آتش‌سوزی زیر پوشش قرار می‌دهند اما نکته‌ای که وجود دارد این‌که مردم به هر دلیلی از جمله عدم اطلاع از مزایایی این بیمه‌ها ممکن است بیمه‌نامه‌ای خریداری نکرده باشند.

مصدق همچنین گفت: عمده مزیت صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی این خواهد بود که همه منازل مسکونی زیر پوشش قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: سازوکاری که برای این کار پیش‌بینی شده این است که با دریافت مبلغی از حق بیمه از طریق قبوض برق و پرداخت بقیه از بودجه دولتی همه منازل زیر پوشش قرار گیرند.

معاون طرح و توسعه و عضو هیئت عامل بیمه مرکزی ایران گفت: بیمه عامل جبران خسارت است اما این اعتقاد هم درست است که بیمه نیز می‌تواند در افزایش ایمنی و کاهش حوادث نقش داشته باشد.

وی افزود: برای اینکه حوادث طبیعی از قبیل سیل و زلزله خسارت کمتری به سازه‌ها و ساختمان‌ها وارد کند باید به مبحث استانداردسازی و مقاوم کردن منازل مسکونی بیش از پیش توجه داشت و صنعت بیمه هم می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

print