بلومبرگ: سیاست‌های اخیر بانک مرکزی ایران، عامل ثبات در بازار ارز

خبرگزاری بلومبرگ سیاست‌های اخیر بانک مرکزی را عامل ثبات در بازار ارز معرفی کرد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت به نقل از ایسنا؛ بلومبرگ در گزارشی به بهانه پست تازه عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نوشت که ثبات نسبی به بازار ارز ایران بازگشته و ارزش ریال تقویت شده است. بلومبرگ با اشاره به تقویت ۴۰ درصدی ارزش ریال در برابر دلار در مقایسه با سال  قبل از قول همتی نوشت که متوسط  رشد اقتصادی ایران در بازه دوازده ماه اخیر و با وجود تحریم ها و تهدید به جنگ، مجددا مثبت شده است.

بلومبرگ در ادامه می تویسد: پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته و دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به بازگرداندن تحریم ها، ارزش ریال دچار ریزش شد. از دست رفتن منابع درآمد ارزی نفتی که یکی از اصلی ترین شریان های ارزی ایران بود  به ارزش ریال آسیب زد، نرخ تورم را به حد بالایی رساند و باعث کمبود برخی اقلام وارداتی شد اما پس از آن به کمک اجرای سیاست بازار باز و پلتفرم جدید بانک مرکزی برای تسهیل عرضه ارز، ارزش ریال در ماه های اخیر رو به بهود بوده است.

پیش تر عبدالناصر همتی در صفحه خود در  فضای مجازی نوشته بود: پارسال در این ایام، وضع تلخی بر اقتصاد کشورمان حاکم شده بود. دولت آمریکا و متحدین منطقه‌ای آن با شروع جنگ تمام عیار اقتصادی و راه انداختن ماشین جنگ روانی و تبلیغاتی، در اندیشه فروپاشی کشور از طریق اقتصاد و با ابزار سقوط ارزش پول ملی و نهایتا ایجاد هرج و مرج در سراسر کشور بودند. وی افزود: خداوند متعال را شاکرم با هدایت و حمایت‌های مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و سران قوا و از همه مهمتر، مقاومت و همراهی تحسین برانگیز مردم عزیز، تدابیر و اقدامات بانک مرکزی و برنامه منسجمی که در این رابطه تنظیم کردیم، با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها توانستیم با یکی از پیچیده‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و پولی با قدرت مقابله کرده و ثبات و آرامش را به بازار ارز و سایر بازارها برگردانیم.

امروز، درست نسبت به یکسال پیش، پول ملی ۴۰ درصد تقویت و رشد تورم مهار شده و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است. مردم عزیز، خصوصا اقشار با درآمدهای پایین و حقوق ثابت سختی زیادی را تحمل کرده و می‌کنند. لیکن، این روزها طلیعه پیروزی مقاومت مردم بیش از همیشه آشکار شده است. همتی ادامه داده است: آنچه من و همکارانم را به ادامه این مسیر هر روز مصمم‌تر می‌کند، امید به بهبود شرایط زندگی و رفاهی اقشار آسیب دیده از فشار تحریم‌ها و تلاش جدی مسئولین برای خدمت بهتر به مردم عزیز کشورمان است.

print