الزام به ارائه سند برای انتقال پول در کشورهای خارجی/ باید تکلیف منبع کمترین میزان پول مشخص شود

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری فارس، اخیرا بر اساس مصوبه بانک مرکزی ایران، مشتریان باید برای تراکنش‌های بالای یک میلیارد تومن شامل واریز و یا انتقال به حساب دیگر، اسناد مربوط به منبع این حجم مالی را برای بانک افشا کنند. اما این مسئله نخستین بار نیست که در نظام‌های بانکی انجام می‌شود چرا که این روند سال‌هاست که نظام بانکی بین المللی و سیستم بانکی داخلی بسیاری از کشورها در جریان است و دولت ها با هدف به حداقل رساندن پولشویی، کلاهبرداری و فرار مالیاتی مشتریان را ملزم به ارائه اسناد مربوط به فعالیت‌های مالی خود کرده‌اند.

افشای اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی و منابع پول واریزی یا منتقل شده بین حساب‌ها از جمله ابعاد لاینفک در فعالیت‌های بانکی در سطح بین الملل است.

شهروندان آمریکایی و تمام اتباع خارجی که می‌خواهند در آمریکا فعالیت مالی کرده و یا پول خود را از کشوری دیگر به آمریکا منتقل کنند در صورتی که این حجم پول بالای 10 هزار دلار باشد باید اسناد مربوط به نحوه به دست آوردن آن و شاید دلیل انتقال این مبلغ به داخل آمریکا را به طور کامل برای دولت این کشور ارائه داده و افشا کنند.

اصلا مهم نیست که شما اهل کجایید یا اینکه پول شما بیشتر از 10 هزار دلار است یا خیر، شما باید از قوانین مربوط به الزامات واریز یا انتقال بین بانکی پول به داخل آمریکا تبعیت کرده تا نه تنها از پول خود محافظت کنید بلکه منافع دولت در این زمینه نیز تامین گردد.

بر اساس قوانین داخلی آمریکا انتقال  پول بیش از 10 هزار دلار یا هر میزان دیگری که شک سازمان‌های نظارتی آمریکا را برانگیزد نیازمند ارائه اسناد مربوط به نحوه به دست آوردن پول و منابع آن است.

ممکن است شما برای انتقال حتی هزار دلار هم مجبور باشید اسناد مربوط به منبع این پول را ارائه دهید.

بر اساس این الزامات قانونی، بانک‌ها یا مؤسسات پولی و اعتباری باید:

1-نام و شماره تماس مشتری

2-نام و شماره تماس کسی که این پول را به حساب مشتری واریز کرده

3- جزییات کامل تراکنش شامل کد سویفت

4- جزییات حساب بانکی مشتری شامل شماره حساب

5- میزان پولی که مشتری دریافت کرده است را به دولت آمریکا گزارش دهند.

 

در صورتی که شما ساکن آمریکا باشید و پولی از خارج از این کشور با عنوان هدیه یا هر عنوان دیگری به حساب شما واریز شود باید فرم “گزارش درآمد سالانه مربوط به تراکنش‌ با شرکت خارجی و یا هدیه‌های خارجی” موسوم به فرم3520 را پر کنید.

شهروندان آمریکایی و یا افراد مقیم این کشور ملزم هستند که از فرم شماره 3520 برای گزارش دریافت پول و هدیه به مبالغ بیش از 100 هزار دلار از اشخاص و دولت‌های خارجی و همچنین هدایای با ارزش بالای 15600 دلار از شرکت‌ها و مؤسسات خارجی استفاده کنند.

این فرم در واقع گزارش اطلاعات مربوط به پولی که شما دریافت می‌کنید را در اختیار دولت آمریکا قرار می‌دهد.

با توجه به اینکه هدایای خارجی مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند در واقع پر کردن این فرم به بالا رفتن مالیات اشخاص منجر نمی‌شود اما در صورتی که مقامات خواستار این گزارش باشند و مشتری این فرم را ارائه نداده باشد عواقب سختی در انتظار مشتری خواهد بود.

 

مشتری باید به عنوان صاحب حساب میزان پول دریافتی خود را در اظهار نامه درآمد سالیانه خود ذکر کند و این در حالی است که شخص حقیقی یا حقوقی واریز کننده نیز در زمان واریز یک اظهارنامه دیگر ارائه کرده و باتوجه به وجود دو اظهارنامه برای یک تراکنش، احتمال هرگونه تخلف در این زمینه به حداقل می‌رسد.

در صورتی که فرم‌های مربوط به اطلاعات تراکنش‌های مالی برای مبالغ بالای 10 هزار دلار پر نشده باشد مشتری ممکن است به پرداخت 35 درصد از پول دریافت شده از شرکت خارجی، 5 درصد از پولی که به دست مشتری رسیده است، به علاوه 5 درصد دیگر به دلیل عدم ارائه اطلاعات تراکنش به عنوان جریمه محکوم شود.

قوانین با هدف حمایت از مشتریان و دولت‌ها در برابر فعالیت‌های غیرقانونی، فرار مالیاتی و کلاهبرداری وضع شده‌اند.

با نظارت بر تراکنش‌های مالی با مبدا و یا مقصد کشورها، مراجع نظارتی و مقامات می‌توانند:

1-اطلاعات حساس مشتریان را حفظ کرده

2- میزان فعالیت‌های غیرقانونی و کلاهبرداری را کاهش داده

3- پولشویی را به شکلی ساده‌تر تشخیص داده

4- و میزان فرارهای مالیاتی در حساب‌های خارجی را کاهش دهند.

از زمان حادثه 11 سپتامبر دولت آمریکا قوانین نقل و انتقال پول با مبدا و مقصد این کشور را سخت‌تر کرده است.

 

برای انتقال پول در بانک‌ها با مبدا یا مقصد بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و حتی در داخل این کشورها مشتری باید در قدم اول مدرک شناسایی شامل کارت شناسایی، پاسپورت، و یا گواهینامه به بانک ارائه دهد.

برای اثبات قانونی بودن منبع پول که به حساب مشتری واریز شده نیز باید اسنادی نظیر اظهار نامه یک بانک دیگر، رسید بانکی، فیش حقوقی، قرارداد کاری، گواهی سرمایه‌گذاری و یا پس‌انداز از سوی مشتری به بانک ارائه گردد.

 اسنادی که در این زمینه از سوی مشتری و برای اثبات قانونی بودن انتقال پول ارائه می‌شود در ابتدا در اختیار بانک قرار گرفته و در قدم بعد این اطلاعات در اختیار سازمان‌های نظارتی و یا مالیاتی کشورها قرار می‌گیرد.

ممکن است یک نفر بخواهد یک میزان قابل توجه پول را بدون پرداخت مالیات بین دو بانک و حتی دو کشور منتقل کند.

با توجه به آنکه ارائه سند برای انتقال این پول الزامی است اسناد ارائه شده از سوی مشتری درباره منبع این پول می‌تواند به بانک و سازمان‌های نظارتی برای ردیابی تراکنش‌های غیرقانونی، فرارهای مالیاتی،‌ و تراکنش‌های کلاهبرداری و پولشویی استفاده کند.

بنابراین بانک‌ها و دیگر شرکت‌های مالی در سراسر جهان باید از مشتری اسناد مربوط به پول را در زمان ارائه خدمت دریافت کند.

print