اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در بلاتکلیفی

به گزارش روابط عمومی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی بهمن سال گذشته احمد خرم خواستار عدم عجله مجلس در اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان شده بود که معاون وزیر راه گفت:‌این کار نیازمند رایزنی با مراجع تصمیم‌گیر است.اوایل بهمن‌ماه سال گذشته رئیس تازه وارد سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان و شورای مرکزی در 6 ماه اخیر نیمه تعطیل بود،گفته بود:مجلس برای اصلاح قانون نظام مهندسی عجله نکند.

احمد خرم با بیان این‌که از وزارت راه و شهرسازی و مجلس به‌ویژه کمیسیون عمران درخواست می‌کنم برای اصلاح قانون نظام‌مهندسی و طرح آن در صحن مجلس عجله نکنند، افزود: معتقدم، پیش‌تر مسیری که برای اصلاح قانون طی شده، مسیر درستی نبوده و دو پیش‌نویسی که یکی در قالب طرح و دیگری در قالب لایحه ارائه شده و در دست بررسی است، تناقضات فراوانی دارد.

وی ادامه داد: امیدوارم با توجه به اینکه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و شورای مرکزی در 6 ماه گذشته حالت نیمه تعطیل داشت و عملاً در اصلاح قانون و آیین‌نامه نقش‌آفرینی نکرد، فرصت دوباره‌ای به سازمان داده شود و با همفکری و اعمال برخی از نظرات و پیشنهادی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در دوره جدید، اصلاحات در مجلس طرح و به تصویب برسد.

این در حالی است که امروز معاون وزیر راه و شهرسازی مهم‌ترین اولویت وزارت راه و شهرسازی در حوزه نظام مهندسی را قانون‌مداری و شفافیت سازمان‌ها اعلام کرد و گفت:‌ به این منظور سامانه‌هایی طراحی شده که اواخر سال گذشته قابلیت ارایه و بهره‌برداری داشت،  به دلیل شرایط ایجاد شده در خصوص ویروس کرونا، بهره‌برداری از آنها به تعویق افتاد.

محمود محمودزاده همچنین با بیان این‌که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه‌های مربوطه‌اش نیازمند اصلاحاتی است، افزود:‌ این کار به شکل ویژه در معاونت مسکن و ساختمان انجام شده که بسیاری از آنها نیازمند رایزنی با مراجع تصمیم‌گیر از جمله مسکن و سازمان نظام  مهندسی ساختمان کشور است.

وی با اشاره به این‌که امیدواریم اصلاحات قانون و شیوه‌نامه‌های مربوط بتواند به بهبود خدمات مهندسی و ارتقای جایگاه حرفه، کمک کند، تصریح کرد:‌ اصلاح قانون نظام مهندسی و تصویب آن را نیازمند همکاری و همفکری سایر مراجع ذیربط از جمله سازمان نظام مهندسی، مجلس است.

print