احتمال اخذ مالیات خانه های خالی در تابستان ۹۹/ لزوم افزایش نرخ‌ها

  به گزارش روابط عموی شرکت ساختمانی بانک ملت، به نقل از خبر گزاری مهر، یک کارشناس حوزه مسکن ضمن تاکید بر لزوم افزایش نرخ های پیش بینی شده برای مالیات بر خانه‌های خالی، گفت: احتمال اخذ مالیات خانه‌های خالی در تابستان ۹۹ وجود دارد.

حمیدرضا چراغی،  درباره اجرا مالیات بر خانه‌های خالی در سال آینده، اظهار داشت: اجرای دقیق این مالیات، بستگی به این دارد که سامانه املاک و اسکان آماده شود؛ در حال حاضر سامانه فقط رونمایی شده و اطلاعاتی ندارد. اگر بتوانند اطلاعات را در سامانه بارگذاری کنند و از آن خروجی بگیرند احتمال اجرایی دارد، ولی هنوز اقدامی انجام نشده است.

این کارشناس حوزه مسکن افزود: در سال آینده اجرایی می‌شود ولی امکان اجرایی شدن در سه ماه نخست نیست بلکه به احتمال زیاد از ۳ ماهه دوم سال، طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی اجرایی شود.

وی گفت: با توجه به اینکه نرخ‌های پیش بینی شده برای مالیات خانه‌های خالی، نرخ‌های مؤثری نیست، چندان تأثیری در بازار نخواهد داشت البته به لحاظ روانی اثرگذار است اما اینکه روی متغیرهای حقیقی اثرگذار باشد چندان امکان پذیر نیست.

چراغی تاکید کرد: باید نرخ‌های مالیاتی در این حوزه مؤثرتر شود و جذابیت داشته باشد تا فرد خانه را خالی نگه ندارد؛ همچنین شرایط اقتصاد کلان باید باثبات تر و قابل پیش بینی تر باشد تا افرادی که به سمت سرمایه گذاری ملک می‌روند توان تصمیم گیری داشته باشند. در حال حاضر شرایط بازار مسکن و اقتصاد کلان چندان امیدبخش نیست و از آن طرف، بازارهای دیگر هم سود بیشتری و هم نقدشوندگی بالاتری دارند.

این کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه مجموع عوامل مختلف روی حوزه مالیات بر خانه‌های خالی تأثیر دارد، یادآور شد: نرخ‌های پیش بینی شده برای مالیات خانه‌های خالی باید اصلاح شوند و همچنین فضای کسب و کار و سرمایه گذاری مسکن بهبود یابد. البته آنچه که ضروری بوده این است که شرایط اقتصاد کلان مطلوب شود زیرا در غیر این صورت هر اقدامی که کنید نتیجه چندانی نخواهد داشت.

print